The Whatever Forum!
Γιούπι...συνδεθείτε παρακαλώ! Smile
The Whatever Forum!
Γιούπι...συνδεθείτε παρακαλώ! Smile
The Whatever Forum!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
The Whatever Forum!


 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Athens

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 50, στις Κυρ Νοε 19 2023, 10:45
Πρόσφατα Θέματα
» arrow to the knee
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΔευ Φεβ 06 2012, 14:28 από tina!

» UNEPIC - Platform RPG
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΔευ Ιαν 23 2012, 11:58 από nickk

» Space pirates and zombies
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΔευ Ιαν 23 2012, 08:27 από whatever

» 16/01/12 30 Ιαπωνικές σφήκες επιτίθενται σε 30.000 μέλισσες (Επικό Video)
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15 2012, 14:07 από whatever

» 07/01/12 Αλλαγή της μέτρησης του χρόνου ζητούν επιστήμονες
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07 2012, 08:52 από whatever

» Ημερολόγια Ιανουάριος 2012!!!
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΣαβ Δεκ 31 2011, 17:23 από whatever

» online ΣΚΑΚΙ....με άλλους από το internet! :)
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25 2011, 02:56 από whatever

» ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25 2011, 01:57 από whatever

» ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΛΓΕΡΙ - "Maurice Attia"
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18 2011, 10:00 από whatever

» Βρεθηκε η αδελφή της Γης
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΤρι Δεκ 06 2011, 14:26 από whatever


 

 Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
whatever
Admin
whatever


Αριθμός μηνυμάτων : 562
Join date : 19/03/2008
Ηλικία : 42

Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008)   Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008) Icon_minitimeΔευ Ιουν 16 2008, 08:51

Αθήνα: Ο Γιώργος Καραγκούνης δεν απάντησε... με κριτική στην κριτική, που ασκείται στην εθνική ομάδα. Ο έλληνας διεθνής σε συνέντευξη που παραχώρησε στο τηλεοπτικό σταθμό Mega μίλησε για τα... πυρά που δέχεται το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, για το θέμα της ηλικίας των διεθνών, για το σύστημα που ακολούθησε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό, καθώς και για το επερχόμενο Μουντιάλ.


Για την κριτική: «Εμείς δεχόμαστε την κριτική και ας είναι και υπερβολική μερικές φορές. Οπως ήμασταν θεοί το 2004, έτσι θα γίνεται κριτική τώρα. Στενοχωρημένοι δεν είμαστε για την κριτική αλλά επειδή θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Οχι στα καλά να μας ανεβάζατε και στα άσχημα να λέμε ότι δεν πειράζει. Οταν είμαστε στα καλά μας είμαστε η καλύτερη ομάδα, όπως το 2004 που κατακτήσαμε πανάξια το κύπελλο.Από εκεί και πέρα, τέσσερα χρόνια μετά, είναι διαφορετικά τα πράγματα, οι συνθήκες. Δεν ήμασταν στην κατάσταση που θα θέλαμε, γιατί σε τέτοια παιχνίδια όταν ξεκινάς όπως εμείς φέτος, είναι δύσκολο να αντιστρέψεις την εικόνα. Προσπαθήσαμε να πετύχουμε κάτι καλό με τη Ρωσία για να πετύχουμε την πρόκριση. Δεν έχουμε υπογράψει συμβόλαιο με κανέναν ότι θα περνάμε πάντα στους προημιτελικούς».

Για την ηλικία: «Για την ηλικία, πάλι, τι να πω... Τα έχουμε αυτά στην Ελλάδα. Αλλο θέμα η κριτική και άλλο να μπλέκουμε την ηλικία και όλα αυτά. Μπορεί να γίνει σεβαστή κριτική στο πώς έπαιξες, όχι στο θέμα της ηλικίας. Το τέσσερα χρόνια μεγαλύτεροι, δεν ισχύει. Γιατί; Εγώ προσωπικά πριν από το EURO αισθανόμουν ότι ήμουν στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας μου. Ημουν 27 ετών το 2004 και 31 ετών τώρα. Πριν 2,5 μήνες κερδίζαμε πανεύκολα την Πορτογαλία, που για όλους αυτή τη στιγμή είναι από τα μεγάλα φαβορί. Τότε δεν ήμασταν 31 ετών; Οταν κάναμε ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στα προκριματικά δεν ήμασταν 31 ετών; Εμένα μου ήρθε τραυματισμός λίγο πριν την έναρξη των αγώνων. Υπάρχουν κάποιες καταστάσεις απρόβλεπτες. Ενα μήνα πριν πιστεύω ότι ήμουν στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας μου. Πριν 2,5 μήνες κάναμε πλάκα στην Πορτογαλία, που θα κατακτήσει το τρόπαιο. Πρέπει την κατάλληλη στιγμή να είσαι στο κατάλληλο σημείο. Ισως να μην ήμασταν αυτή την εποχή στο κατάλληλο σημείο».

Για τα αίτια του αποκλεισμού: «Είναι πολλά θέματα που οδήγησαν στον αποκλεισμό, αλλά όχι ότι είμαστε 31 ετών και δεν μπορούμε να παίξουμε... Οταν παίζουμε όλοι 45 ματς τη σεζόν, όταν έχουμε πάρει τους περισσότερους βαθμούς στα προκριματικά, όταν έχουμε πάρα πολύ καλή εικόνα μέχρι να έρθουμε εδώ, όταν έχουμε φτάσει την ομάδα στην 8η θέση στην κατάταξη της FIFA, θα πρέπει να είσαι στο κατάλληλο σημείο. Ακόμη κι αν ο προπονητής δεν επιλέξει το καλύτερο σύστημα, αν οι παίκτες είναι στην ιδανική κατάσταση θα νικήσουν».

Για την τακτική της Εθνικής: «Με τη Σουηδία είχαμε το ίδιο σύστημα που είχαμε και μέσα στην Τουρκία. Αυτά τα παιχνίδια είναι και θέμα λεπτομερειών. Ακόμη και με τη Σουηδία που δεν ήμασταν καθόλου καλοί, δε νομίζω ότι η Σουηδία ήταν καλύτερη. Μέχρι να μπει το γκολ, μία ευκαιρία είχαμε εμείς, μία κι αυτοί. Τότε έγινε μια πολύ μεγάλη ενέργεια από έναν μεγάλο παίκτη και μας έβαλε το γκολ. Είναι λεπτομέρειες. Συμφωνώ ότι δεν παίξαμε καθόλου καλά, αλλά όλες οι λεπτομέρειες ήταν εναντίον μας. Και οι Σουηδοί όπως έπαιζαν ήταν ευχαριστημένοι με το 0-0. Δεν ήμασταν όμως κι εμείς στην καλύτερη κατάσταση».

Για το αν επηρέασε ο τίτλος του 2004: «Αν τα πόδια μας ήταν βαριά λόγω της επιτυχίας το 2004; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δε θα έπρεπε να συμβαίνει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα για έναν ποδοσφαιριστή από το να πάει για δεύτερη σερί φορά σε τέτοια διοργάνωση και να την έχει κατακτήσει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα. Εγώ περίμενα πώς και πώς να έρθουμε και να παίξουμε. Ο στόχος ήταν να έρθουμε εδώ και τον είχαμε πετύχει. Η Αγγλία, για παράδειγμα, δεν είναι καν εδώ. Εμείς ήρθαμε για δεύτερη σερί φορά, με ρεκόρ συγκομιδής βαθμών και προσωπικά περίμενα πώς και πώς να έρθουμε εδώ και να παίξουμε».

Για το Μουντιάλ: «Κάθε παίκτης της Εθνικής ομάδας ήθελε να κάνει το καλύτερο δυνατό. Είμαστε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, δεν προκριθήκαμε στους προημιτελικούς, αλλά αυτά τα έχει ο αθλητισμός. Δεν μπορείς πάντα να πετυχαίνεις το καλύτερο. Ενόψει του Μουντιάλ το θέμα είναι να υπάρχει καλό κλίμα, γιατί μόλις αποκλειστήκαμε στα προκριματικά του Μουντιάλ 2006, πήγαμε να παίξουμε το επόμενο ματς στην Ελλάδα με τη Νορβηγία και το γήπεδο ήταν σχεδόν άδειο... Εχουμε μια μεγάλη πρόκληση μπροστά μας, το Μουντιάλ 2010, έχουμε κληρωθεί σε καλό όμιλο και πρέπει να είμαστε όλοι μαζί για να διεκδικήσουμε την πρόκριση».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://whatever.forumotions.net
 
Καραγκούνης εφ όλης της ύλης (euro 2008)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» euro 2008 ellas

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
The Whatever Forum! :: ΝΕΑ / ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :: Αθλητικα.-
Μετάβαση σε: