The Whatever Forum!
Γιούπι...συνδεθείτε παρακαλώ! Smile
The Whatever Forum!
Γιούπι...συνδεθείτε παρακαλώ! Smile
The Whatever Forum!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
The Whatever Forum!


 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Athens

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 50, στις Κυρ Νοε 19 2023, 10:45
Πρόσφατα Θέματα
» arrow to the knee
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΔευ Φεβ 06 2012, 14:28 από tina!

» UNEPIC - Platform RPG
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΔευ Ιαν 23 2012, 11:58 από nickk

» Space pirates and zombies
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΔευ Ιαν 23 2012, 08:27 από whatever

» 16/01/12 30 Ιαπωνικές σφήκες επιτίθενται σε 30.000 μέλισσες (Επικό Video)
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15 2012, 14:07 από whatever

» 07/01/12 Αλλαγή της μέτρησης του χρόνου ζητούν επιστήμονες
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΣαβ Ιαν 07 2012, 08:52 από whatever

» Ημερολόγια Ιανουάριος 2012!!!
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΣαβ Δεκ 31 2011, 17:23 από whatever

» online ΣΚΑΚΙ....με άλλους από το internet! :)
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25 2011, 02:56 από whatever

» ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25 2011, 01:57 από whatever

» ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΑΛΓΕΡΙ - "Maurice Attia"
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18 2011, 10:00 από whatever

» Βρεθηκε η αδελφή της Γης
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΤρι Δεκ 06 2011, 14:26 από whatever


 

 και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time")

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyberkp
bronze member
bronze member
cyberkp


Αριθμός μηνυμάτων : 58
Join date : 09/04/2008

και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time")   και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time") Icon_minitimeΔευ Νοε 21 2011, 16:37

Ξεκίνησα όσο ήμουν φαντάρος και είχα πολύύύ ελεύθερο χρόνο, την σειρά βιβλίων φαντασίας "wheel of time" του συγγραφέα James Oliver Rigney με παρατσούκλι Robert Jordan. Τώρα βρίσκομα στο 5ο βιβλίο και αν και λόγω δουλειών έχω καιρό να το πιάσω, σκέφτομαι να γράψω δύο πράγματα για τα βιβλία εδώ.
Συνολικά η ιστορία τελειώνει στο 13ο βιβλίο!
Είναι μυθιστόρημα, φάση άρχοντας των δαχτυλιδιών, επικών διαστάσεων δηλαδή, απλά σε αντίθεση με τον Αρχοντα έχει ένα είδος να μιλάει...τους ανθρώπους (δεν έχει δηλάδή νάνους και χαλφνιγκ και ελφ !) .
Γενικά αν και ξεκίνησε πολύ καλά η σειρά, το 1ο δηλαδή μου άρεσε πολύ, και το 2ο επίσης, στο 3ο και 4ο βιβλίο με κούρασε λίγο . Ήταν αρκετά επαναλαμβανόμενα κάποια σκηνικά ((δεν θέλω να πω πιο πολλά σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το διαβάσει)). Ηταν ας το πούμε ένα μοτίβο του στυλ, ο καλός πάει εκεί, οι άλλοι πάνε αλλού, κινδυνέυουν-παλεύουν-σώζονται . Με κάποιες ανατροπές βέβαια. Σώθηκε η ιστορία , και ο χρόνος μου (γιατι 4 βιβλία ήταν αυτά) στο τέλος του 4ου βιβλίου και ανανεώθηκε λίγο το ενδιαφέρον μου. Ας το σκεφτεί λοιπον κάποιος αν τύχει να του το προτείνουν γιατι είναι ένα μεγάλο μονοπάτι.
Το στόρυ,δυστυχώς δεν μπορώ καν να το πω περιληπτικά επειδή είναι τόσο μεγάλο και απλωμένο σε τόσα βιβλία. Π.χ. για να κάνω μόνο μια εισαγωγή, θα πρέπει να πω σχεδόν περίληψη του πρώτου βιβλίου.
Θα περιγράψω μόνο τον κόσμο του.
Η ιστορία εξελίσσεται σε έναν κόσμο χωρισμένο σε βασίλεια, κάποια πιο δυνατά απο άλλα, κάποια σε πόλεμο μεταξύ τους. Υπάρχουν, κλασσικά, βασίλεια γεμάτα με δολοπλοκίες και εσωτερικές κόντρες άλλα πιο δεμένα και δυνατά άλλα πιο φτωχα κτλπ.. Οι πρωταγωνιστές ξεκινάν απο ένα μικρό χωριό που δεν έχει μεγάλη επαφή με τον έξω κόσμο (Η αρχή του βιβλίου είναι πού έντονα επηρεασμένη απο τον Τόλκιν νομίζω)
Λίγες πληροφορίες παραπάνω για την μαγεία στο κόσμο αυτό δίνονται κρυμένες σε spoiler, πιο πολύ επειδή τα έγραψα λίγο μπερδεμένα και δεν αξίζει να τα διαβάσουν όλοι:
Σπόιλερ:
Αυτά πάνω κάτω . Δεν θέλω να αναφέρω και περισσότερα.
Απλά, σαν κλείσιμο, να πω πως αν και μέχρι τώρα, υπάρχουν κάποια πολύ ωραία σημεία στα βιβλία, γενικά έχει μια αίσθηση πως επαναλαμβάνετε λίγο. Το καλό είναι πως γράφει αρκετά στρωτά και η ιστορία κυλάει όμορφα, με αποτέλεσμα να μην αφήνω εύκολα το βιβλίο, ακόμα και αν μετά σκέφτομαι οτι μου αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
και λίγο fantasy δεν βλάπτει.. ("wheel of Time")
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
The Whatever Forum! :: ΒΙΒΛΙΑ :: Βιβλία που διαβάσαμε...-
Μετάβαση σε: